Zilele Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

Este o toamnă caldă şi luminoasă, în calendare, uneori, mai însorită, alteori, mai ploioasă, dar de bun augur, aşa cum se dovedeşte a fi şi luna noiembrie, mai ales pentru unii dintre noi.
Şi anul acesta avem un deosebit prilej de bucurie, fiindcă suntem la ceas aniversar, noi, elevii şi cadrele didactice de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” (CNMV) din municipiul Sfântu-Gheorghe, judeţul Covasna.
Ca de fiecare dată, Zilele Colegiului au avut o agendă bogată, reprezentată printr-o suită de manifestări (din 4 până în 26 noiembrie) cu tematică diversificată, care au avut ca numitor comun dorinţa noastră de a opta pentru acele acţiuni ce ne reprezintă şi pentru acele programe în care să ne regăsim pasiunile, aptitudinile, preocupările, într-un fel sau altul.
Debutul activităţilor dedicate acestei aniversări a avut loc în 4 noiembrie, în cabinetul de istorie „Regina Maria”, unde elevii claselor a VIII-a, a IX-a şi a X-a au participat la un concurs de literatură cu tema „Şcoala ieri şi azi”, în cadrul unui proiect de parteneriat - intitulat „Sub semnul poeziei şi al muzicii” - cu Liceul Tehnologic, Economic şi Administrativ „Berde Aron” din Sfântu-Gheorghe şi cu Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din comuna covăsneană Valea-Mare. După ce echipele au prezentat în PPT şcolile aflate în concurs şi după ce au răspuns (oral) unui set de întrebări ce vizau interpretările unor texte literare din creaţia lui Marin Preda, Mihail Sadoveanu şi Ion Creangă, care propuneau aspecte referitoare la şcoală şi educaţie, în diferite epoci, a urmat un exerciţiu de creativitate: realizarea siglei şcolii, într-o manieră proprie şi stilizată.
Câştigătoare au fost următoarele echipaje: locul I - „Cutezătorii”, de la CNMV, clasa a IX-a A: Andreea Zală, Tudor Goicea, Irina Dochioiu, Dumitru Păunoiu (profesor îndrumător Cristina Vişan); locul II, ex aequo - „Eco”, de la Liceul Tehnologic, Economic şi Administrativ „Berde Aron”: Roxana Gocsman, Beata Kertesz, Vizi Abigel, Kovacs Monika (profesor îndrumător Cătălina Voicu) şi „Optarii”, de la CNMV, clasa a VIII-a A: Beatrix Rizea, Florica Domnica, Denisa Cotai, George Chira (profesor îndrumător Mioara Minculete); locul III - „Nostalgicii”, de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Valea-Mare: Maria Avram, Raluca Boricean, Ramona Călianu, Leonard Moise (profesor îndrumător Maria Bularca). Aplaudaţi de colegii lor, din clasele a XI-a C şi a IX-a A, câştigătorii au fost premiaţi, cu diplome şi cărţi, de către subsemnata, în calitate de preşedinte al juriului.
Fiindcă nu ne-am propus să descriem toate manifestările din aceste zile, în care se împlinesc 25 de ani de când colegiul nostru poartă, cu mândrie, numele Marelui Voievod Mihai Viteazul, cel care a înfăptuit prima Unire a românilor din cele trei ţări româneşti: Moldova, Ţara Românească şi Transilvania, o să mai menţionăm doar câteva aspecte, referitoare la o altă activitate, din 6 noiembrie, intitulată „La aniversare”, care a atras atenţia unui număr mare de participanţi, aşa cum se observă din imaginile alăturate. Elevii claselor a X-a C, a XI-a C, a XII-a B şi a XII-a D, alături de mulţi colegi din clasele a VIII-a B, a X-a B şi a X-a D, au urmărit, timp de o oră şi jumătate, prezentarea PPT (ce conţinea 200 de slide-uri) a Clubului „The Albatross”: IMAGINI DIN ISTORICUL ŞCOLII şi scurt metrajul „ŞCOALA NOASTRĂ ÎN COMUNITATEA LOCALĂ”, interviuri cu reprezentanţi ai comunităţii locale. Activităţile Clubului „The Albatross”, prezentate în PPT de subsemnata, au stârnit aplauzele celor prezenţi, care au reuşit să aibă o perspectivă complexă asupra manifestărilor desfăşurate în şcoala noastră, de-a lungul anilor, ce nu pot fi considerate doar nişte simple imagini, amintiri, instantanee. Periplul nostru, prin timp şi spaţiu, a adus pe ecran, evenimente evocate şi în paginile revistei şi în media locală, aşa cum sunt următoarele: Inaugurarea Clubului bilingv „The Albatross” (coordonatoare Ligia Ghinea şi Barabas Adriana); Lansarea revistei de literatură „The Albatross”, editată bilingv în română şi engleză, la Editura Eurocarpatica (aceleaşi coordonatoare); Lansarea blogului revistei şcolii; Zilele Sfântu-Gheorghe; Lansarea volumelor cu poeziile elevilor; Zilele Şcolii; 1 Decembrie, Ziua Naţională a României; Ziua poetului Mihai Eminescu; Valentine's Day; Folk's Day; Zilele elevilor; Şcoala Altfel; Ziua Mondială a Apei; Festivităţile de premiere ale elevilor participanţi la diferite concursuri locale, judeţene, naţionale; Ziua Limbii Române; Prezentări şi lansări de cărţi la Braşov, Sfântu-Gheorghe, Bălan, Miercurea-Ciuc; Omagiu lui Adrian Păunescu; Excursii (la Sibiu, Braşov, Bucureşti, Lacul Sfânta Ana, pe Transfăgărăşan, la Castelul Peleş, Târgu-Mureş, în Delta Dunării, la Porţile de Fier, Mărăşeşti ş.a.); Concursuri, parteneriate şi proiecte desfăşurate cu alte şcoli din Ţară (Şcoala Generală „Nicolae Popoviciu” din Oradea, Colegiul Naţional „Octavian Goga” din Miercurea-Ciuc, Grupul Şcolar „Liviu Rebreanu” din Bălan), cu asociaţii, uniuni, reviste şi fundaţii (Asociaţia „Vasile Pogor” Iaşi, USR Braşov, Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov, revista „Vatra Veche” Târgu-Mureş, Fundaţia „Mihai Viteazul”, Centrul Ecleziastic „Mitropolit Nicolae Colan”, Muzeul Carpaţilor Răsăriteni, Prima Şcoală Românească, Muzeul Cinegetic, Muzeul Spiritualităţii de la Catedrala Ortodoxă „Sfântul Gheorghe şi Sfântul Nicolae”, toate din Sfântu-Gheorghe, Casa Memorială din Araci); Scenete şi serbări de Crăciun sau cu diferite ocazii; Balul Bobocilor; Banchetul Claselor a XII-a; Maturandumul; Expoziţii, drumeţii, excursii peste hotare; Aniversările clubului; Activităţi sportive; Tabere la mare, la Constanţa şi la Năvodari; Vizionări de filme şi de spectacole de teatru.
Filmul de scurt metraj care a urmat avea să aducă, în prim-plan, imaginea şcolii privită din exterior, nu doar din interior, aşa cum fusese reflectată în prezentarea activităţilor clubului. Spre exemplu, de la dr. Ioan Lăcătuşu, directorul Editurii „Eurocarpatica”, cei prezenţi au aflat, între altele, că elevii şi profesorii din şcoala noastră au publicat o serie de volume de poezii, de eseuri, de auxiliare didactice şi reviste, la această editură din Sfântu-Gheorghe, iar prof. Gabriela Cucu, coordonatoarea Cercului de debate din şcoală, până în 2007, a vorbit despre rezultatele extraordinare obţinute de elevii noştri la concursurile de debate, faze naţionale şi internaţionale. Apoi, prof. Brânduşe Roman, director al colegiului până în 2011, a scos în evidenţă aspecte importante legate de istoricul şi de numele instituţiei de învăţământ, dar şi de rezultatele deosebite obţinute de elevii şi cadrele didactice ale şcolii, la examene, concursuri şi olimpiade. Un alt interviu interesant a fost cel al actriţei Duţa Guruianu, care a vorbit despre parteneriatele colegiului cu Teatrul „Andrei Mureşanu” şi despre premiile naţionale şi internaţionale obţinute de trupa de teatru a elevilor noştri, îndrumaţi cu profesionalism şi dăruire de actorii de la TAM. Amintiri frumoase au depănat şi dr. Papuc N., fost elev al şcolii noastre, şi prof. dr. Luminiţa Cornea, fost director adjunct al colegiului, organizator de concursuri şi proiecte culturale locale.
Profesorii coordonatori şi organizatori, Adriana Barabas, Ligia Ghinea, Cristina Cimpoca, Cristina Vişan şi elevii Alexandru Frunză, Bogdan Radu (XII D), Bogdan Negrea, Adrian Dascăl (XIIB) au avut surpriza să constate că materialele prezentate au stârnit interesul celor prezenţi şi credem că aceasta s-a datorat colaborării cu entuziasm, cu atenţie şi cu profesionalism a celor care au contribuit la mediatizarea, elaborarea şi finalizarea activităţii.
De aceea se cuvine să le mulţumim tuturor celor care au avut un aport deosebit la reuşita acestei manifestări, pentru timpul acordat, pentru efortul depus, pentru bunăvoinţă, dar, mai ales, pentru ideile extraordinare şi pentru implicarea responsabilă, în asemenea demersuri, fără să uităm să adăugăm că doar astfel putem avea rezultate remarcabile în toate domeniile, prin efort comun, prin dăruire, prin talent şi prin conştiinţa apartenenţei la o colectivitate atât de înzestrată.

Categorie: