Pios omagiu Doamnei prof. colonel (r) Steluța Zaharcu (n. 21.02.1930), care s-a ridicat la Ceruri în data de 20.07.2023, după o grea suferință

A trăit toată viața în București. A fost membră activă și Membru de Onoare a Asociației „Țara Iancului Iubirea Mea” și al Clubului „Crăișorii”, de elevi voluntari, pe care i-a iubit cu pasiune părintească. Crescută de copil într-un climat de muncă, adevăr, armonie și dragoste de Neam și Țară, inima sa mare a bătut neîncetat pentru Neamul daco-românesc, pentru glie, adevăr și dreptate. Fire prietenoasă, a fost permanent un catalizator spre bine, armonie, veselie, acțiune și patriotism curat. A călătorit mult, a văzut multe locuri; dintre toate, însă, a iubit cel mai mult Ardealul și oamenii săi, pe care i-a cunoscut încă din tinerețe. În data de 15 octombrie 2011 ne-a vizitat prima dată, împreună cu o delegație a Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere din Arma Geniu (ACMRRAG), delegație condusă de regretații generali (r) Nicolae Vesa și Constantin Ispas. De atunci, timp de 11 ani, Steluța Zaharcu ne-a însoțit mereu în acțiunile Asociației noastre, socotindu-se parte din familia „crăișorilor”, ca o bunică pentru elevii „Crăișori”, ca o mamă pentru profesorii lor îndrumători și ca o soră pentru noi, cei mai în vârstă, venind însoțită mereu de câte o delegație de prieteni din București. A fost nelipsită de la întâlnirile și acțiunile organizate de Asociația noastră sau cu prieteni de-ai noștri, la Deva, Brad, Țebea, Ribița, Crișan, Hălmagiu, Zlatna, Abrud, Alba-Iulia, Câmpeni, Albac, Horia, de la festivalurile, simpozioanele, inaugurările de plăci comemorative și serbările de colinde, pe care le întâmpina cu ochii înlăcrimați de bucurie și cu o emoție juvenilă, insistând să contribuie la premiile și cadourile pentru copiii-crăișori, deși suporta și costul călătoriei de la București. Presimțind că Cerurile o doresc, l-a convins, acum 14 luni, pe inimosul general (r) Constantin Teodorescu, prim-vicepreședintele ACMRRAG București, să o însoțească și să o deplaseze cu mașina personală în vizita sa de adio în Ardeal, deși starea sa de sănătate era precară. Am organizat atunci, în data de 28 aprilie 2022, în Pantheonul de la Țebea, împreună cu membrii, colaboratorii și „crăișorii” Asociației „Țara Iancului Iubirea Mea”, un moment comemorativ și pios omagiu, cu parastas, pentru eroii Neamului daco-românesc multimilenar, având în vedere atât Ziua veteranilor de război (29 aprilie), cât și și Ziua forțelor armate terestre (23 aprilie). A mângâiat mormântul Iancului și placa de granit pe care a pus-o la tulpina gorunului marelui erou acum 12 ani, având inscripționate vorbele Iancului: „Iar de va veni dușmanul,/ să vă ia pământ și drept/ Români scuturați gorunul/ ca din somn să mă deștept”. Pentru aducere aminte a Steluței atașăm câteva fotografii cu aspecte, între prima și ultima noastră întâlnire. O coroană de flori din partea Asociației noastre și a „crăișorilor” se va depune cu ocazia înmormântării, prin grija domnului colonel (r) Patrichi Emil din București.

Dormi în pace, suflet ales și blând! Asociața „Țara Iancului – Iubirea Mea” și Clubul „Crăișorii”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *