După chipul și asemănarea ta, Doamnă Europa

Toți maghiarii din Ardeal dar și românii așteptau cu sufletul la gură rezultatul alegerilor din statul vecin, Ungaria. Două mari partide se întreceau și anume FIDESZ condus de premierul Viktor Orban și TISZA condus de președintele partidului Peter Magyar. Ne așteptam la o luptă echilibrată dar rezultatul a fost uimitor și anume câștigă partidul TISZA și noul premier Peter Magyar care acum doi ani era mâna dreaptă a lui Viktor Orban. Iată primele declarații ale lui Peter Magyar importante pentru națiunea maghiară și anume: Ungaria o să cumpere în continuare petrol și gaze din Rusia. Ungaria este pregătită pentru o colaborare pragmatică cu Rusia iar dacă președintele Putin îl va suna pe Magyar el va răspunde cu siguranță. Peter Magyar și partidul lui nu vor susține aderarea rapidă a Ucrainei la UE, cel puțin atât timp cât este în război cu Rusia. Să nu ne mai mirăm că această declarație seamănă ca două picături de apă cu declarațiile fostului prim-ministru Viktor Orban. Însă are și idei personale precum ideea de a schimba constituția Ungariei și da, cu asta sunt de acord, dar schimbarea în favoarea cui va fi? A poporului maghiar sau a celor de la Bruxelles? De asemenea noul guvern condus de Peter Magyar va promova LGBT și iredentismul maghiar și va scoate din constituția actuală promovată de Viktor Orban legislația că familia este formată dintr-un bărbat și o femeie. Deci, cu alte cuvinte, va da curs homosexualilor și lesbienelor.

Însă, ca și în România, trebuie făcut ceva pentru a stopa creșterea accelerată a deficitului economic care a depășit deja 80% din ținta anuală pe 2026. De asemenea ar trebui raționalizate cheltuielile sociale și reducerea masei salariale din sectorul public ceea ce va duce la un șomaj accelerat cu concedieri masive. Se dorește și eliminarea subvențiilor pentru energie și limitarea creșterilor cheluielilor sociale cu 4%, ceea ce este extrem de mult. Urmează restructurarea, închiderea sau vinderea unor entități de stat care înregistrează pierderi exact ca în România. Se vor tripla taxele și impozitele ca în țara noastră. Va fi în stare Peter Magyar să facă aceste lucruri, cel care în viața privată, nu spun eu, o spune soția lui, că o rupea în bătaie fiind principala cauză de divorț, că o ”ardea” în alcool și cocaină și că și-a prăjit pisica sau cățelul băgându-l la microunde în văzul copiilor. Nu știu în ce măsură tineretul Ungariei îl va susține, oricum istoria o să ne spună, iar ei, tineretul maghiar, vor moșteni pământul, patria dar și datoria națională. Oricum suntem alături de națiunea maghiară și-i vrem doar binele și mai ales să aibă în continuare o relație bună cu România.

Dr. Mircea Frențiu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *